28 دی 1396 ساعت 19:32

نخستین جلسه دفاع از پرونده نامزدی میراث جهانی یزد در مقر ایکوموس درحالی برگزار شد که هیات کارشناسی ایران به سوالات و ابهامات یونسکو درخصوص پرونده شهر تاریخی یزد پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نخستین جلسه دفاع از پرونده نامزدی میراث جهانی یزد در مقر ایکوموس ( انجمن بین المللی حفاظت از  محوطه ها و یادمان های تاریخی) در پاریس درحالی برگزار شد که در این  جلسه علاوه بر معاون میراث فرهنگی و تعدادی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی، کارشناسان ایکوموس نیز که متشکل از پنج نفر کارشناس بین المللی بودند به همراه بیش از ده نفر از کارشناسان جهانی ایکوموس در جلسه حضور داشتند.

"محمد حسن طالبیان" معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این باره گفت: این جلسه برای گفتگوی بهتر میان کشورها و ایکوموس بر اساس تاکید کمیته میراث جهانی و دستورالعمل کاربردی آن که سال گذشته به تصویب اعضا رسیده بود برگزار شد.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: نخستین جلسه نقش مهمی در روشنگری پرونده دارد و ایکوموس پس از بازدید ارزیاب پرونده از شهر تاریخی یزد و ارسال گزارش میدانی مفصل، سوالاتی را مطرح کرد که پاسخ این پرسش ها یکماه پیش با همکاری پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد و دفتر ثبت جهانی سازمان توسط معاونت میراث فرهنگی کشور به ایکوموس ارسال شد.

او تاکید کرد: در این جلسه برخی از سوالات در ارتباط با بازدید میدانی ارزیاب و گزارش ارسالی وی بود. همچنین پرسش هایی در خصوص کارایی مدیریت پیشنهاد شده و قابلیت اجرایی آن و میزان همکاری مردم و مسیولین سایر دستگاهها و چگونگی هماهنگی این پرونده و مدیریت قنات زارچ که جزو پرونده زنجیرهای قنات ایرانی است و باغ دولت آباد که در پرونده زنجیره ای باغ ایرانی  ثبت شده است را خواستار شدند که هیات ایرانی به شرح کامل آن با ارایه نمونه های جهانی و داخل ایران پرداخت.

طالبیان افزود: پرسش بعدی در رابطه با فشارهای محیطی و توسعه و تهدیدات طبیعی از جنبه های مختلف بود که در آسیب شناسی شهر و شناخت تهدیدها و همچنین چگونگی کنترل آن در برنامه مدیریتی آمده بود در پرونده به آن اشاره شده بود.

معاون میراث فرهنگی کشور اما با اشاره به اینکه معیارها و ضوابط کارشناسی چگونگی تعیین حریم و عرصه شهر تاریخی یزد  از دیگر پرسش هایی بود که مطرح شد افزود: طرح حفاظتی و مدیریتی یزد در جزییات وچگونگی فعالیت و نظارت پایگاه از موارد مهم مطرح شده بود که به تفصیل انجام شد. موضوع اصالت در مرمت بحث پیچیده ای بود که بطور تخصصی بر اساس منشورهای بین المللی و سند نارا که شرح اصالت و سند اصالت است مورد بحث قرار گرفت. احتمالا ایکوموس متعاقب این جلسه پرسش های دیگری را ارسال خواهد کرد که تا 28 فوریه باید به ایکوموس ارسال و در جلسه مارچ پانل بعدی میراث جهانی مورد قضاوت قرار گیرد. در این جلسه کارشناسان ایکوموس از همکاری فعال کارشناسی ایران و تهیه پرونده ای که همه موارد را به نحو مطلوبی انعکاس داده شده است تشکر کرد.

ثبت جهانی شهر یزد تیرماه سال آینده در اجلاس آتی سازمان  یونسکو به رأی  گذاشته خواهد شد.  ثبت جهاني این شهر تاریخی  از سال‌هاي گذشته در اولويت‌هاي ميراث جهاني ايران قرار گرفت و با ارسال پرونده اين شهر به يونسكو تصميم نهايي براي ثبت جهاني يزد به‌عهده كشورهاي عضو يونسكو گذاشته شد تا درصورت موافقت آنها با جهاني شدن يزد براي نخستين بار يك شهر ايراني به‌عنوان ميراث جهاني بشر در فهرست جهاني يونسكو ثبت شود.

شهر تاريخي يزد 9200 هكتار مساحت  دارد. 900هكتار از این شهر تاریخی  در فهرست آثار ملی قرار گرفته  است كه 750هكتار آن در بافت تاريخي اصلي شهر متمركز است.

190هكتار  از مساحت این شهر شامل 19محله و هسته مركزي بافت تاريخي يزد است كه آثاري از دوره آل‌مظفر به همراه محلات فهادان، مجموعه بازار و مجموعه جهاني شده باغ دولت آباد يزد را در خود دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Back to Top

Template Design:Dima Group