20 آذر 1396 ساعت 07:47

محمد حسين پاپلي يزدي استاد برجسته دانشگاه تربيت مدرس تهران و نويسنده كتاب مشهور شازده حمام در نامه‌اي خطاب به مسئولان استان خواستار جلوگيري از ساخت و ساز حريم آثار باستاني يزد و دخمه زرتشتيان شد و عنوان داشت: اگرساخت و سازها در حريم دخمه متوقف نشود اعتراض صدها تن از شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي، سازمان يونسكو و سازمان‌هاي حامي ميراث فرهنگي را به همراه خواهد داشت.

 

یزدان نیوز: وي در نامه‌اي خطاب به استاندار يزد در خصوص ساخت سازه بتوني منبع آب يزد در كنار دخمه زرتشتيان كه در حال ساخت است نوشت: دخمه زرتشتيان يك اثر تاريخي بسيار گرانبهاست، اين اثر علاوه بر ارزش فرهنگي و باستاني آن ساليانه هزاران گردشگر ايراني و خارجي را به خود جلب مي‌كند.

 

موجب كمال تأسف است كه مهندسين مشاور ما توجه به مسائل زيست محيطي و ميراث فرهنگي ندارند. شركت محترم آب و فاضلاب يزد بايد قبل ازشروع ساخت و ساز از ميراث فرهنگي يزد مجوزهاي لازم را مي‌گرفت. در هر صورت ضرر را از هر كجا كه بگيرند منفعت است.

 

وي در نامه خود افزود: اينجانب به عنوان يك استاد بازنشسته دانشگاه كه به سهم خود پاسدار ميراث فرهنگي كشور از هر نوعش هستم از حضرتعالي تقاضا دارم دستور توقف فوري ساخت و ساز را صادر فرماييد. مستدعي است دستور فرمايند شركت مشاور مربوط پاسخگوي اين مكان گزيني نامناسب باشد. انتظار است شركت آبفاي يزد هم خود راساً اقدام به تخريب سازه ساخته شده بنمايد.

 

پاپلي يزدي هشدار داد: اگر اين سازه ساخته شود و بالا رود صداي اعتراض صدها هزار شخص حقيقي و حقوقي از سراسر جهان، از يونسكو وNGO هاي طرفدار ميراث فرهنگي گرفته تا امثال بنده حقير را به همراه خواهند داشت. بسياري از شهرها و كشورها با يك ساختمان كوچك ميراث فرهنگي جلب گردشگر و توريست مي‌كنند معلوم نيست مشاورين ما با آثار باستاني ما چه مي خواهند بكنند مستدعي است دستور فرمايند نتيجه اقدام از طريق رسانه‌ها به اطلاع عموم برسد.


"نشریه بشارت نو مورخ دوشنبه ۲۶ دیماه ۱۳۹۰"

دیدگاه‌ها   

0 #2 رضا دهقان 1392-08-23 18:43
واقعا جاي تاسف داره ازاين همه سهل انگاري مسولان دوژر مورد تمام ميراث فرهنگي يزد كه به يادي خود من خيلي هاشون دارن از بين ميدن
نقل قول کردن
+1 #1 ميثم يزدي 1391-03-05 23:26
سلام آقاي دكتر منم مثل شما افسوس مي خورم و نگرانم ولي كو گوش شنوا؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Back to Top

Template Design:Dima Group