01 بهمن 1396 ساعت 08:25

 

آسیاب آبی یخدان شهرستان میبد که بنا بر نظریه کارشناسان متعلق به دوران صفویه است و در دهه‌های پیشین تخریب شده بود، پس از مرمت در مراسمی با حضور مسئولان استان و شهرستان مجدداً آغاز به‌کار کرد.

 

به گزارش ایسنا، «رسول مشتاقیان» سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میبد در این‌باره اظهار کرد:  از سال گذشته مراحل حفاری، اکتشاف و شناسایی قسمت‌های باقی‌مانده آسیاب آغاز و همزمان مرمت و احیای این بنای تاریخی صورت گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: مرمت و احیای این آسیاب تاریخی با محوریت فرمانداری میبد و از محل اعتبارات میراث‌فرهنگی، شهرداری و خیرین محلی صورت پذیرفته و تاکنون بیش از یک میلیارد ریال برای راه‌اندازی آن هزینه شده است.

 

این مقام مسئول با اشاره به این‌که در میبد، آسیاب‌های زیادی وجود دارد، تصریح کرد: آسیاب آبی یخدان میبد، چهارمین آسیابی است که در این شهرستان مرمت شده و پیش از این نیز آسیاب‌های باغشاهی، بیده و دوسنگی محمدآباد مورد مرمت قرار گرفته‌اند.

 

مشتاقیان با بیان این‌که احیای آسیاب یخدان با دو رویکرد گردشگری و اقتصادی صورت پذیرفته است، خاطرنشان کرد: سنگ این آسیاب با آب حرکت کرده و گندم را به آرد تبدیل می‌کند و در این میان گردشگران و علاقه‌مندان می‌توانند مراحل تبدیل گندم به آرد توسط آسیاب را از نزدیک نظاره کنند.

 

سرپرست میراث‌فرهنگی میبد در پایان نیز افزود: در فاز بعدی عملیات اجرایی این آسیاب، فضای روی آسیاب به عنوان یک مکان گردشگری در نظر گرفته شده است تا محلی برای بازدید و مراجعه گردشگران تدارک دیده شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Back to Top

Template Design:Dima Group