01 بهمن 1396 ساعت 08:25

 

آسیب آبی خان و محوطه تاریخی زیرکوه در خراسان جنوبی

 

آسیاب‌ آبی «خان»، از بناهای باارزش دوره قاجار در شهر طبس و «محوطه تاریخی شهرستان زیرکوه» که آثاری از دوره اشکانی در آن کشف شده، هر دو به فهرست آثار ملی اضافه شدند.

 

به گزارش ایسنا،  به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، طاهره مال‌اندوز - مسئول حوزه ثبت آثار تاریخی، فرهنگی، طبیعی و میراث معنوی خراسان جنوبی- با اعلام ثبت ملی آسیاب آبی «خان» در شهر طبس، گفت: نوع معماری این آسیاب که در راستای شیب ورودی دارای فضاهای معماری است، در منطقه منحصر به فرد است. بنای این آسیاب که آبش از چشمه نهرین تامین می‌شود،  از یک پلان کشیده و ساده تشکیل شده، که ورودی آن به صورت هم سطح با معبر اصلی مجاور خود است.

 

او ادامه داد: پس از ورود به این بنا و گذشتن از ورودیِ آن، کف آسیاب شیب‌دار می‌شود و این شیب تقریبا تا قسمت انتهایی آسیاب ادامه دارد؛ اما در قسمت انتهاییِ بنا (قسمتی که سنگ آسیاب قرار دارد)  شیب پایان یافته مسطح می‌شود.

 

همچنین احمد برآبادی - مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی - ضمن اعلام خبر ثبت ملی «محوطه تاریخی شهرستان زیرکوه» گفت: تپه زیرکوه در دشتی وسیع، درشمال شهرستان زیرکوه قرار دارد که نسبتا مدور همراه با چند برآمدگی (با ارتفاع تقریبی سه متر از سطح زمین­‌های اطرافش) است.

 

او اضافه کرد: این تپه در راستای شمالی - جنوبی و در بین زمین‌­هیایکه قبلا در آن کشت دیم انجام می‌­شده است، قرار دارد که متاسفانه همین امر موجب شده بخشی از تپه آسیب ببیند. براساس دوره‌­بندی ارائه شده، سفال‌های این محوطه از عصر مفرغ تا دوران تاریخی (پارتی) را در برمی‌­گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Back to Top

Template Design:Dima Group