30 دی 1396 ساعت 12:49

http://www.khatshekanan.ir/images/stories/tasvir/mohandes22.jpgسرپرست اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس درباره نحوه شناسایی هویت یکی از شهدای گمنام اردکان از طریق علم ژنتیک توضیح داد و خاطرنشان کرد: این اتفاق در سطح کشور برای اولین بار صورت گرفت که پس از تعیین هویت شهید گمنامی، آن شهید متعلق به همان شهری باشد که در آنجا دفن شده است.

-

یزدان نیوز: به گزارش خط شکنان، در مراسمی که به یاد شهید احمد دهقانی احمدآبادی در کنار حرم شهدای گمنام پارک شهر اردکان برگزار شد، مهندس خواجه حسینی به بیان ویژگی های دفاع مقدس پرداخت و برخی از این ویژگی ها را با حادثه عظیم عاشورا مقایسه کرد.

خواجه حسینی با اشاره به استفاده از راه های هنرمندانه مثل برخی علائم مثل لباس، نخل گردانی، تعزیه، پخت آش و... در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا، دفاع مقدس را نیز امتداد عاشورا خواند و افزود: شهدا نیز پرچمداران ایثار و شجاعت هستند که ما  برای زنده نگه داشتن فرهنگ جهاد و شهادت باید به کارهای علمی و ماندگار بپردازیم.

سرهنگ خواجه حسینی ضمن تشکر از مسئولان شهرستان اردکان بخاطر برگزاری مراسم باشکوه استقبال، تشییع و تدفین، سوم وچهلم شهدای گمنام، درباره چگونگی تشخیص هویت یکی از شهدای گمنام دفن شده در پارک شهر توضیحاتی ارائه کرد.

سرپرست اداره کل حفظ آثار گفت: پس از تدفین پیکر مطهر شهدای گمنام در اردکان، از سوی خانواده شهید دهقانی اعلام شد مشخصات یکی از شهدای گمنام با سن 18سال که متعلق به عملیات رمضان و  پاسگاه زید می باشد با فرزند شهیدشان که مفقود الجسد می باشد شباهت فراوانی دارد.

خواجه حسینی افزود: با توجه به درخواست خانواده شهید، پیگیری های لازم جهت اخذ نمونه خون مادر و برادر شهید جهت انجام آزمایشات ژنتیکی انجام شد و نمونه به تهران ارسال گردید.

وی با اشاره به این موضوع که قبل از تدفین پیکر مطهر شهدای گمنام، از سوی کمیته جستجوی مفقودین نمونه هایی از استخوان های شهدا گرفته شده و بعد از انجام آزمایش ژنتیکی، DNA همه شهدا تعیین می شود گفت: بعد از تطبیق نتیجه آزمایش نمونه خون بستگان شهید با DNA شهید مشخص گردید پیکر مطهر این شهید متعلق به شهید احمد دهقانی احمدآبادی می باشد.

سرهنگ خواجه حسینی خاطر نشان کرد: این اتفاق در سطح کشور برای اولین بار صورت گرفت که پس از تعیین هویت شهید گمنامی، آن شهید متعلق به همان شهری باشد که در آنجا دفن شده است.

تصویر نامه مرکز تحقیقات ژنتیک به ستاد معراج شهدا

 

تصویر نامه ستاد معراج شهدا مبنی بر تشخیص هویت شهید دهقانی احمدآبادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Back to Top

Template Design:Dima Group