20 آذر 1396 ساعت 07:44

 
⚫️ افشین علا در سروده‌ای؛ یاد و خاطره یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را گرامی داشت

هرچند رفته‌ای به تو‌ای یار دلخوشیم
با خاطرات کهنهٔ دیدار دلخوشیم
ما عاشقان کوی ترا عاقلان شهر
انکار اگر کنند، به انکار دلخوشیم
زخم زبان شنیدن و باز از تو دم زدن
عمریست تا که ما به همین کار دلخوشیم


از آن سحر که روزهٔ هجران شروع شد
ای ماه ناتمام! به افطار دلخوشیم
پرچینی از خیال، میان شما و ماست
همسایه با توایم و به دیوار دلخوشیم
از شکر و از شکایت ما بی‌خبر نباش!
بسیار دل شکسته و بسیار دلخوشیم...»

 

 

امروز اسامی فیلم‌های منتخب برای رقابت در بخش اصلی جشنواره فجر (مسابقه سینمای ایران) اعلام شد.

 

اعلام اسامی فیلم‌های بخش اصلی سی و پنجمین جشنواره فجر سرانجام انتظارها به سر رسید و امروز اسامی فیلم‌های منتخب برای رقابت در بخش اصلی جشنواره فجر (مسابقه سینمای ایران) اعلام شد.

محمد حیدری دبیر جشنواره، فیلم‌های منتخب برای رقابت در جشنواره فجر را معرفی کرد.

این مراسم در محل موزه سینما برگزار شد و به صورت زنده از شبکه خبر پخش شد.

محمد حیدری در ابتدای این مراسم، اعلام کرد که امروز بعد از 45 روز تلاش هیات انتخاب، اسامی 28 فیلم راه یافته به بخش اصلی (سودای سیمرغ) جشنواره فجر 35 معرفی می‌شود.

 

اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ):

 

فیلم + نام کارگردان

 

1- کارگر ساده نیازمندیم  (منوچهر هادی)
2- مادری (رقیه توکلی)
3- ایتالیا ایتالیا (کاوه صباغ زاده)
4-انزوا (مرتضی علی عباس میرزایی)
5-نگار (رامبد جوان)
6-سد معبر (محسن قرایی)
7-چراغ های ناتمام (مصطفی سلطانی)
8- ماه گرفتگی (مسعود اطیابی)
9- یک روز بخصوص (همایون اسعدیان)
10- کمدی انسانی (هادی کریمی)
11- ویلایی ها (منیر قیدی)
12- گشت ارشاد 2 (سعید سهیلی)
13- سوفی و دیوانه (مهدی کرم پور)
14- رگ خواب (حمید نعمت الله)
15 - پشت دروازه بهشت (علی نوری اسکویی)
16 - اسرافیل (آیدا پناهنده)
17 - فراری (علیرضا داودنژاد)
18 - ماجرای نیمروز (محمد حسین مهدویان)
19 - بدون تاریخ بدون امضا (وحید جلیلوند)
20 - سارا و آیدا (مازیار میری)
21 - زیر سقف دودی (پوران درخشنده)
22 - خفه گی (فریدون جیرانی)
23 - پشت دیوار سکوت (مسعود جعفری جوزانی)
24 - آذر(محمد حمزه ای)
25 - قاتل اهلی (مسعود کیمیایی)
26 - تابستان داغ (ابراهیم ایرج زاد)
27 - بیست و یک روز بعد (محمدرضا خرمندان)
28 - شماره 17 سهیلا (محمود غفاری)


گفتنی است؛ به طور کلی 44 فیلم در جشنواره فیلم فجر امسال حضور می‌یابند. 28 فیلم در بخش سودای سیمرغ و اصلی، و سایر فیلم‌ها هم در بخش‌های دیگر حضور دارند. در میان این 28 فیلم اعلام شده ، 9 کارگردان فیلم اولی به چشم ‌می‌خورند.

اسامی سایر فیلم‌های حاضر در جشنواره، روز یکشنبه معرفی می‌شود.

در بخش مردمی 3 اثر معرفی می‌شوند اما در نهایت یک اثر انتخاب می‌شود.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بهمن ماه به دبیری «محمد حیدری» برگزار خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد ، روستای گردکوه مهریز الگویی برای سایر روستاها در ترویج فرهنگ قرآنی است.

وقتی در کوچه پس کوچه های روستای باصفای گردکوه مهریز قدم می زنی، همه جا تلاوت آیات نورانی قرآن را می شنوی؛ از کشاورزی که هنگام آب دادن مزارع خود در حال خواندن قرآن است تا مادری که آیات نورانی کلام وحی را در گوش نوزادش زمزمه می کند.

هفت سال پیش بود که مردم روستای گردکوه موسسه ای خیریه ساختند و آنرا وقف یادگیری و ترویج مفاهیم قرآنی کردند.

این موسسه فعالیت خود را با یک کلاس درس شروع کرد و حالا با شش کلاس ویژه بانوان و چهار کلاس ویژه آقایان در حال فعالیت است.

آقای قادری مدیرعامل موسسه قرآنی ثقلین که خود یکی از مربیان موسسه قرآنی روستای گردکوه است، می گوید: در این موسسه دوره های مختلف قرآنی بصورت هدفمند برای قشرهای مختلف مردم برگزار می شود.

دوره هایی که در طرح قرآنی هدایت ثقلین تعریف شده و در آن مردم، روخوانی، روانخوانی، تجوید و ترتیل قرآن، ترجمه و مفاهیم قرآنی را فرا می گیرند.

علیرضا محسنی از اهالی روستای گردکوه در صحبتی کوتاه برایمان از تاثیر قرآن گفت . او آرامش زندگی اش را مدیون آشنایی بیشتر با آیات قرآن کریم می داند و می گوید نه تنها خود و همسرش بلکه دو فرزندش نیز با شرکت در کلاسهای موسسه قرآنی روستایشان از آموزه های قرآنی بهره می شوند.

مسئول موسسه قرآنی روستای گردکوه درباره دوره های این موسسه گفت دوره پایه ویژه کم سوادان، دوره متوسطه ویژه افراد سیکل و دوره پیشرفته ویژه متقاضیان دیپلم به بالا تشکیل می شود، البته فارغ التحصیلان دوره پیشرفته می توانند با شرکت در دوره تکمیلی با ترجمه ترتیبی قرآن کریم هم آشنا شوند.

آقای حاجی قاسمی می گوید استقبال مردم به گونه ای است که ترجمه و مفاهیم ادعیه و زیارات اهل بیت علیهم السلام نیز به دوره های قرآنی موسسه اضافه شده است.

این موسسه حالا فضایی شده برای همدلی و صمیمیت بیشتر اهالی روستا.

مانوس شدن مردم روستای گردکوه با آیات روح بخش قرآن کریم به حدی است که آقای خراسانی رئیس شورای اسلامی این روستا می گوید : مردم برای برگزاری جلسات قرآنی از هم سبقت می گیرند، جلساتی که ویژه آقایان و بانوان هر هفته در منزل یکی از اهالی برگزار می شود.

حالا روستای گردکوه شهرستان مهریز با هزار و 560 نفر جمعیت و داشتن همه مسائل و محدودیت های مربوط یک روستا ، مردمانش الگویی برای ترویج فرهنگ قرآنی برای همه مناطق استان هستند.

روستای گردکوه مهریز در 50 کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد و شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی است.

 

محمد دهقانی فیروز آبادی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد یزد در گفت و گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، در خصوص فعالیت‌های جهاد دانشگاهی یزد در حوزه فرهنگی و علوم قرآنی، اظهارکرد: باید یک تغییر در قالب برنامه‌ها ارائه دهیم تا بتوانیم مفاهیم قرآنی را متناسب با نیازهای جامعه و جوانان به آن‌ها ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه امروزه فعالیت‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌ها محدود انجام می‌شود، افزود: فعالیت‌های در قالب چند برنامه محدود خلاصه شده است و طبیعتاً این قالب‌های محدود نمی‌تواند پیام‌های نامحدود قرآنی را به جامعه دانشگاهی و فرهنگی منتقل کند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد یزد با بیان اینکه در حوزه  فعالیت‌های فرهنگی درجهاد دانشگاهی واحد یزد سه دسته مخاطب داریم که برای هر دسته از مخاطبان برنامه های خاصی اجرا کنیم، گفت: دسته اول دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان، دسته دوم فراگیران مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی استان و دسته آخر اعضای سازمان جهاد دانشگاهی یزد و خانواده آن‌ها هستند.
دهقانی با بیان اینکه برنامه‌های گروه اول شامل برگزاری رویدادهای فرهنگی در استان یزد است که این برنامه‌ها به صورت بین دانشگاهی برگزار می‌شود، ادامه داد: یک سری برنامه‌های جهاد دانشگاهی در سطح ملی و بخشی از آن‌ها به صورت استانی برنامه ریزی و اجرا می‌شود.
وی افزود: از دیگر برنامه‌های جهاد برای دانشجویان و فراگیران مراکز آموزش عالی، دیدار با بزرگان قرآنی در یزد می‌باشد که تاثیر قابل توجهی بر دانشجویان داشته است، ایجاد کارگاه‌های علمی و آموزشی، سخنرانی‌، برگزاری مسابقات کتابخوانی، عکاس، سخنرانی‌های قرآنی، محافل انس با قرآن و مسابقات قرآنی از دیگر برنامه‌های اجرایی در حوزه فرهنگی واحد یزد است.
وی با بیان اینکه از جمله اقدامات متمایز جهاد دانشگاهی واحد یزد ایجاد مرکزی با عنوان مرکز معراج مخصوص ارائه خدمات فرهنگی در حوزه قرآنی به اعضای جهاد دانشگاهی در سراسر کشور است، ادامه داد: در سازمان جهاد دانشگاهی واحد یزد، مرکزی با عنوان تولید کالاهای فرهنگی و هنری با هدف تولید کالا های برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی راه اندازی شده است.

Back to Top

Template Design:Dima Group